Ana içeriğe atla

Ölümü Asla Unutmayalım!
Merhabalar

Geçen hafta arkadaşlarımla buluşmuş güzel bir gün geçirmiştim.  Eve geldiğimde telefonum çaldı arayan annemdi. Biraz konuştuk lafı uzatınca bir şeyler söylemek istediğini anladım. Biraz sonra amcamın damadının kalp krizinden vefat ettiğini söyleyince bir an duraksadım nasıl yani dedim öldü mü ? Haberi duyan herkes gibi çok üzülmüştüm. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun nurla dolsun, ışıklar içinde uyusun.
Sabaha biletimi alıp yola çıktım.
Annesi ve eşi perişan tabi. Allah geride kalanlara sabır versin.

Gerçekten ölüm ani olunca bir de genç ölümü çok etkiliyor insanı. Hayat öyle kısa ki kim biliyor yarına çıkacağını. Kırgınlıklar, kavgalar, hırslar, kıskançlıklar hepsi boş şu fani dünyada. Çalış çabala elde var sıfır.  Fakat çalışmadan da olmaz tabiki. Peygamberimiz bir hadisinde "hiç ölmeyecek gibi bu dünya için yarın ölecekmiş gibi öbür dünya icin çalış" diyerek tavsiyede bulunmuş. Fakat biz  hiç ölmeyecek gibi bu dünya icin çalışıyoruz maalesef.
Hayat boş ölüm gerçek. Önemli olan iyi bir insan mısın? Yardımsever biriysen, insanlara faydan dokunduysa, arkandan çok iyi insandı diyen kişi sayısı fazlaysa, bence bu dünyada yaşamı anlamlı kılan, yaşadığına değen budur. Yoksa zengin olmuşsun, güzel olmuşsun hiç önemi yok. Gayesiz yaşamışsan ne kendine ne başkasına fayda sağlamayan boşa geçirilmiş dünya hayatından başka hiç bir işe yaramaz.
Dargınsan sevdiklerine git barış. Dostların sana dargınsa yine git barış ilk adımı sen at. Unutma bugün var yarın yokuz.  Acaba neyi paylaşamıyoruz. Değer mi küs kalmaya şu üç günlük dünyada?

Yaşadığımız şu geçici dünyada iyi bir insan olarak yaşamak ve bu dünyayı iyi bir insan olarak bırakıp gitmek için sevgi, merhamet, güler yüz,  tatlı dil, anlayış,  hoşgörü gibi  özellikler önem kazanıyor.

Dert etmeyin dünyayı. Derdim büyük demeyin, Allahım büyük  derdim küçük deyin. Olumlu düşünün basit şeylere üzülmeyin. Kalp kırmayın, kul hakkına girmeyin, mutsuz etmeyin sevdiklerinizi,  yalan dolan işlerle uğraşmayın. Para ve kariyer için satmayın  benliğinizi, dürüst ve güvenilir olun. Dünyaya misafir geldik gideceğiz diye düşünün..
Sakın ölümü  unutmayın, ölüm sizi asla unutmaz çünkü. Yaratan ne diyor ' her can ölümü tadacaktır'
Dostlarım hüzünlü yazım için affola diyorum, sizlere ve sevdiklerinize sağlıklı uzun ömür diliyorum..
Sevgiyle kalın ❤❤


Fotoğraflar bana ait

Yorumlar

 1. Her zaman ölümü hatırlamak unutmamak lazım ama gaflete dalıyoruz. İyi ki böyle anlamlı bir yazı yazdın. Her şeyden daha önemli olduğu için... teşekkür ederiz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef ölümü çok az hatırlıyoruz. Yorumunuz için teşekkür ederim. Sevgiler

   Sil
 2. Allah rahmet eylesin. Siz geride kalanlara sabır versin. Boş şeylere üzülüp boş işler takıyoruz kafamıza, bir varmış bir yokmuş hayat.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin teşekkür ederim Handan Hanım. Gerçekten öyle söylediğiniz gibi her şeye kafamızı takıyoruz. :( Takmamayı keşke becerebilsek.

   Sil
 3. Sabırlar diliyorum, misafirliğimizin ne zaman biteceği belli değil inş. kimseyi incitmeden uğurlanırız . Sevgilerimle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hiç belli değil. İnşallah kimseyi kırmadan gitmek herkese nasip olsun.

   Sil
 4. Allah rahmet eylesin. Peygamberimize cennette komşu eylesin inş. Ölümün ne zaman geleceği belli değil. O yüzden hiç ölmeyecekmişiz gibi yaşamamalıyız aslında. Dünyalık işlere dalınca unutuyoruz, insanız. unutkanlık var hamurumuzda. Öyle yaratılmışız. Başınız sağolsun canım. 🙏🏻

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin inşallah teşekkür ederim. Doğru söylüyorsun işler güçler derken zaman geçiyor ölüm aklımıza gelmiyor :(

   Sil
 5. Belki de yarın olmayacağız.O yüzden daha itinalı yaşamak gerek.Işıklar içinde olsun...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin teşekkür ederim Yurdagül Hanım. Kesinlikle itinalı yaşamak gerek. Önemli olan iyi insan olmak , iyi şeyler yapmak.

   Sil
 6. Ömür defteri bir gün kapanacak da , bakalım içi neyle dolu olacak ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah güzel, faydalı iyi şeylerle doldurmayı herkese nasip etsin.

   Sil
 7. Hiç ölmeyecek gibi yaşamak insanı hem öfkeli hem de tedirgin yapıyor. Ölümü arada bir de hatırlasak birçok şeyin geçici olduğunu daha kolay kabul ederiz. Allah rahmet eylesin, size de sabırlar diliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin çok teşekkür ederim. Ölümü her an hatırlamak kötülük yapmaya engel diye düşünüyorum. Hiç ölmeyecekmiş gibi yaşamak, gereksiz aşırı hırs ve tamah yapmaya sebep olur. Kolayca insanları kandırıp, kırabilir kısacası her kötülüğü yapabilirsin. O yüzden ölümü her daim hatırlamak iyidir.

   Sil
 8. Allah rahmet eylesin,cennet mekanı olsun,ailesine sabırlar versin Rabbim inşallah..Aslında yaratılış amacımızda bu değil mi zaten ''iyi insan olmak'' ..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin çok teşekkür ederim. Evet yaradılış gayemiz 'İyi insan olmak, Allah'a iyi bir kul olmak ' Dilerim bunu yapabilen kullarından olmayı nasip etsin hepimize..

   Sil
 9. Başınız sağolsun Allah rahmet eylesin.Ölümü arada hatırlamak insanın kendine çeki düzen vermesini sağlar diye düşünüyorum. Önemli olan ilkeli ve samimi yasayabilmektir bence.Guzel bir yazı olmuş eline sağlık ❤

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin teşekkür ederim Sevil Hanım. Evet gerçekten de öyle her daim ölümü hatırlamak insanı kötülük yapmaktan alıkoyar, ilkeli ve de samimi insan yapar. Önemli olan da böyle yaşayabilmektir. Sevgiler

   Sil
 10. Basiniz sagolsun. Ölüm hepimize gelecek ama bunu bilsek de sevdiklerimizin kaybi üzüyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim, dostlar sağ olsun. Evet geride kalanlar için çok acı oluyor gerçekten.

   Sil

Yorum Gönder

YORUMUNUZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM, EN KISA ZAMANDA CEVAPLAYACAĞIM.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Komşularımız her şeyimiz

Merhaba dostlar öncelikle belirtmeliyim ben bu blog dünyasını çok sevdim.Yeni güzel şeyler öğreniyorum. Güzel yazılar okuyorum.Yazanların, emek verenlerin ellerine kollarına sağlık. Blog yazılarına yorum yapmak, blog yazılarıma yorum almak, iletişim içinde olmak çok güzel bir duygu. Bunu belirtmeden geçemedim 😊


Geçenlerde arkadaşımla telefonla konuşurken konu birden komşuluk konusuna geldi. Arkadaşım Edirne'de bayramda başından geçen bir olayı anlattı. Gözlerim doldu onu dinlerken...
Ramazan bayramında eşiyle birlikte, yeni taşındığı apartmanda karşı komşusu olan ve yalnız yaşayan yaşlı amcayla bayramlaşmak için  uğramışlar. Adamcağız onları içeri almış, şeker ikram etmiş. Çok sevinmiş, çok duygulanmış 'Senelerdir bayramlarda kimsenin kapısını çalmadığını ilk defa onların uğradığını' söylemiş.
Arkadaşım bu cümleden sonra, ağlamamak için kendisini zor tuttuğunu amcaya çok acıdığını söyledi..
Bir arkadaşım yeni taşındığı apartmanında karşı komşusunu 1 sene sonra tanıdığını…

Minimalist Yaşam

İstanbul'da dün akşam çektiğim,zamansız çiçek açmış ağaç  Gece çekim 


Merhaba blog okurlarım bu gün hava yazdan kalma dediğimiz türden günlük güneşlik.Kışı yaşadığımız şu günlerde maalesef  kurak gidiyor.Bu gün yine hâlâ kar yok 😢  Daha etkili su ihtiyacı yağmurdan ziyade,kar yağışından karşılanır...

Kütahya'da çarşının ortasında,sesleri takip ederek buldum.Çam ağacının içinde cıvıldayan serçeler. O kadar çok ses çıkarıyorlardı ki ☺Uzun bir süre önce,yazılarımı takip eden değerli bir arkadaşım bana minimalizm hakkında yazmamı önerdi.Kırar mıyım onu ☺❤ Bugün (30 Ocak) hadi yazayım diye oturdum bilgisayarımın başına...

Oturdum oturmasına da bir türlü yazımı tamamlayamadım.Taslak halinde beklerken dün (5 şubat) Diksiyon kursunda  değerli  hocam da minimalizmden bahsedince 'Ben bu konuyla ilgili yazmaya başlamıştım,taslak halinde bekliyor.Hiç bir şey tesadüf değil ' diyerek  hocama yazımdan bahsettim. Açıkçası yazıp yayınlamalıyım artık diye düşündüm.☺ Hocamın pozitif en…

Gelibolu (Gallipoli)

Merhaba sevgili blog sever dostlarım; Mart ayında olduğumuz şu günlerde, huzurlu bir şekilde vatan dediğimiz bu topraklarda oturmamız için  canlarını feda eden kahraman şehitlerimizi yad etmeden geçemeyeceğim. Bu yıl 18 mart Çanakkale zaferinin 103. yıl dönümü. Şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.. Çanakkale savaşı  Osmanlı Devleti ile İtilaf devletleri arasında Gelibolu yarımadasında kara ve deniz savaşları şeklinde gerçekleşen savaştı. 1. Dünya savaşı içindeki en kanlı bölümü olarak bilinir.Türk'ün sayısız zafer, şan ve şerefle dolu tarihin en parlak sayfasıdır.Mustafa Kemal paşa bu savaşta Conkbayırı, Anafartalar ve Arıburnunda görev yapmıştır. 18 mart 1915 senesinde kazanılan deniz zaferiyle Mehmetçiğimiz Nusret mayın gemisiyle düşmanı denize dökerek tarih yazmıştır. Ruhları şad olsun... Arıburnu, Anafartalar, Conkbayırı cephelerinde 253 bin askerimizin kahramanca çarpışıp şehit düştüğü bu savaşta Mehmetçik 'Çanakkale Geçilmez ' dedi. Mustafa Kemal Atatürk askerlerine …

Objektifimin Gözüyle Doğa

Merhaba değerli blog sever dostlar; Bugünlerde havalar güzel gidiyor. Yağmur yağıyor arkasından güneş yüzünü gösteriyor. Doğa fotoğrafları çekmeyi çok seviyorum. Fotoğrafçılık ortaokul yıllarından beri sevdiğim bir alan. Rahmetli babamın aldığı fotoğraf makinesiyle sadece okul yıllarında çekimler yapmıştım.  Şimdi tekrar daha bir istekle  fotoğraf çekme hobimi  gerçekleştirdiğim için çok mutluyum. :) Yeni bir makina aldım. Hafta sonu ve bugün çektiğim resimleri sizlerle paylaşıyorum. İçlerinden en beğendiğiniz 4 resmi yorumda belirtirseniz sevinirim.  ☺ ❤ 4 fotoğraf la fotoğraf yarışmasına katıldım 😊   En çok beğenilen fotoğrafı instagramda yayınlayacağım.
Pazar  günü çektiğim fotoğraflar: 
İSTANBUL ❤ Cadde bostan sahil 
1)

2) Karşıda adalar gözüküyor 

3)


4)


5)

6)
Bunlar da bugün çektiğim fotoğraflar:
Kalamış moda sahili.

7)Mahallemizde Manolyalar açtı. Kokusu mahalleyi kapladı :)
8)

9)

10)

11)


12)13)